NJË TJETËR PROJEKT PËR KUJDESIN SOCIAL NË BASHKINË PËRMET!
📌Ditën e sotme, 📍në Lushnje ✍️nënshkruam marrëveshjen për grante si një ndër 12 bashkitë fituese në kuadër të Programit të Përbashkët të Kombeve të Bashkuara “Askush Të Mos Mbetet Pas – LNB2”, i cili financohet nga Agjencia Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim.
🤝Në prani të Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale znj.Albana Koçiu, Ambasadores së Zvicrës znj.Ruth Huber, Përfaqësueses së Përhershme të UNDP-së në Shqipëri znj.Monica Merino dhe Kryetarëve të Bashkive fituese u prezantuan projektet që do të sjellin shërbime të reja të kujdesit social , në përputhje me Ligjin 121/2016 dhe sipas Planit Social të secilës bashki.
ℹ️Projekti i Bashkisë Përmet ka si qëllim “Të kontribuojë në përmirësimin e shërbimeve për moshën e tretë dhe të moshuarit e vetmuar” duke synuar rezultatet si mëposhtë:
✅Mobilimi dhe funksionalizimi i Qendrës ditore për moshën e tretë në qytetin e Përmetit.
✅Realizim i një databaze mbi nevojat e të moshuarve.
✅Realizim i aktiviteteve që nxisin pjesmarrjen dhe përfshirjen e moshës së tretë në qytetin e Përmetit.
✅Ofrimi i shërbimeve në banesë për të moshuarit që jetojnë vetëm etj.
📣Fokusi kryesor i projektit është të sigurojë që individët dhe grupet vulnerabël, të kenë qasje të përmirësuar në shërbimet publike që mbrojnë të drejtat e tyre sociale, të promovojë përfshirjen sociale, të forcojë mirëqenien dhe t’i fuqizojë ata të marrin pjesë aktivisht në proceset e vendimmarrjes së politikave publike që ndikojnë në jetën e tyre.