CEREMONIA E DORËZIMIT TË PANELEVE FOTOVOLTAIKE NË DY KOPSHTET E QYTETIT!
📌Në kuadër të projektit “Transformimi i tregut për përshpejtimin e ⚡️energjisë diellore☀️ fotovoltaike në Shqipëri”, financuar nga Qeveria e Japonisë🇯🇵 dhe zbatuar nga UNDP-ja në bashkëpunim me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë🇦🇱,Agjencinë për Eficencën e Energjisë , u instaluan dy sisteme diellore fotovoltaike në dy kopshtet publike🏢 në Bashkinë Përmet.
📍Ditën e sotme në ambjentet e bashkisë u zhvillua ceremonia zyrtare e dorëzimit📝 të dy sistemeve diellore fotovoltaike me prezencën e Ambasadores së Japonisë në Shqipëri, znj. Kato Kikuko, Përfaqësueses së Përhershme të UNDP-së, znj. Monica Merino dhe kryetares së Bashkisë znj. Alma Hoxha.
📍Ky event shënoi një pikë të
rëndësishme në tranzicionin e bashkisë drejt energjisë së qëndrueshme dhe të rinovueshme.⚡️☀️
➡️Sistemet e reja diellore të instaluara, me një kapacitet të kombinuar prej 100 kWp, pritet të kursejnë afërsisht 31,428 € në vit në kosto energjie për dy kopshtet.
✅Ky projekt gjithashtu na ndihmoi në përforcimin e aftësive teknike 📈në sektorin e energjisë diellore⚡️☀️ nëpërmjet një bashkëpunimi të suksesshëm🤝 ndërmjet Japonisë, UNDP-së dhe aktorëve vendorë në avancimin e objektivave të zhvillimit të qëndrueshëm.
🙏Mirënjohës ndaj mbështetjes ,e cila ndihmon në transformimin e angazhimeve klimatike♻️ në veprime konkrete me ndikim të madh.